mleko modyfikowane
Co wiemy o mleku modyfikowanym?

Co wiemy o mleku modyfikowanym?

Nie każda matka może karmić piersią

Czasami nawet pomimo najszczerszych chęci, jak i determinacji matki, karmienie mlekiem naturalnym jest niemożliwe. Przyczyny są różne. Czasem jest to niedobór pokarmu, choroba, która wymaga przyjmowania szkodliwych dla zdrowia dziecka leków, jak i ciężki stan matki. Powodem także jest niedobór wrodzony laktazy u dziecka, czy też galaktozemia. W takich sytuacjach rodzice muszą sięgnąć po mleko modyfikowane.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest produkowane z mleka krowiego. Jest jednak poddawane procesom technologicznym, aby dostosować jego skład bezpośrednio pod potrzeby i możliwości dziecka. Zmieniane są na pewno proporcje tłuszczów oraz białek, a do tego także składników mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są dodawane także potrzebne składniki oraz witaminy.

Mleko modyfikowane jest wzbogacone o laktozę. Sam tłuszcz mleczny jest zastępowany tłuszczem roślinnym, który wzbogacony jest o kwasy tłuszczowe nienasycone. Obniżany jest także poziom co po niektórych minerałów. Dodawane są takie witaminy jak witamina D, witaminy z grupy B, witamina E, C oraz A. Musimy także wspomnieć, że mieszankę się wzbogaca o prebiotyki oraz probiotyki. Są one korzystne dla jelitowej flory dziecka, a także l-karnitynę, taurynę, nukleotydy, jak i cholesterol.

Wzorem zawsze jest kobiece mleko. Na razie jednak nie ma sposobu, aby mlekozastępcza mieszanka miała wartości odżywcze identyczne, jak i właściwości, co mleko matczyne. Jest mało prawdopodobne, aby się to udało kiedykolwiek osiągnąć. Mleko matki dostosowuje się w sposób bieżący do potrzeb maluszka. Do tego warto pamiętać, że na podstawowym poziomie dostępne modyfikowane mleka się nie różnią składem. Jest on uregulowany i to ściśle. Jednak różnice mogą dotyczyć substancji dodatkowych.

Wszystko powinniśmy najbezpieczniej konsultować z lekarzem pediatrą. Dzięki temu będziemy pewniejsi swojego wyboru.