mleko modyfikowane
Mleko modyfikowane – co to jest?

Mleko modyfikowane – co to jest?

Co kryje się pod pojęciem mleka modyfikowanego? To inaczej mieszanka mleczna, która została przygotowana w taki sposób, aby zapewnić dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze, a przy tym wspomagać jego rozwój. Obecnie na rynku można znaleźć różne rodzaje tego typu produktów: dla maluchów w różnym wieku oraz z innymi potrzebami. Jakie mleko modyfikowane (https://www.bee.pl/11271-mleka-modyfikowane) wybrać i czy warto zwracać uwagę na skład produktów tego typu?

Zdrowe i odżywcze

Dobre mleko modyfikowane nie jest inwazyjne dla układu jelitowego, trawiennego czy odpornościowego dziecka. Ma stanowić alternatywę dla naturalnego mleka matki i pod wieloma względami bardzo je przypomina. Należy jednak zwrócić uwagę, że dzięki procesom technologicznym podczas produkcji takiego mleka, producenci mogą usunąć z niego elementy szkodliwe lub niepożyteczne dla organizmu dziecka. Do tej kategorii zaliczyć można, chociażby białka ciężkostrawne (jak: kazeina). Proporcja jest tutaj zaburzona, jednak dzięki zmianie nacisku z białek ciężkostrawnych na lekkostrawne takie mleko jest łatwiej przyswajalne.

Z jakiego mleka robi się mieszankę mleczną?

Mleko modyfikowane wytwarza się z wielu rodzajów mleka. Jednak za najpopularniejsze, a przy tym najłatwiej dostępne uważa się mleko modyfikowane wyprodukowane z mleka krowiego. Dalej w kolejce stoją: mleko sojowe, kozie, a na samym końcu – hydrolizaty białka. Warto też wspomnieć, że mieszanki mleczne są wzbogacone pod względem zawartości witamin i minerałów.

 

Najważniejsze informacje na temat mleka modyfikowanego:

– jest także znane pod nazwą mieszanki mlecznej,

– najczęściej wytwarzane z mleka krowiego,

– dostępne są także wersje z mleka koziego i sojowego,

– najrzadziej można spotkać mleko wytworzone z hydrolizatów białka, 

– spełnia potrzeby maluchów w różnym wieku,

– mieszanka wzbogacona jest o: żelazo, fosfor, witaminy z grupy B,

– w składzie znajdują się probiotyki (istotne dla flory jelitowej),

– mleko modyfikowane zawiera łatwostrawne porcje białka.